Kurumsal Katılımlar

Bosna-Hersek Milli Şairi Cemalettin Latiç'e ziyaret

Bosna-Hersek'in ilk devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in cezaevi arkadaşı olan ve Bosna-Hersek Milli Marşının da sözlerini yazan Prof. Dr. Cemalettin Latiç'i misafir öğretim üyesi olarak bulunduğu FSM Üniversitesinde İSDAM olarak ziyaret ettik.

Bosna-Hersek Milli Şairi Cemalettin Latiçe ziyaret - Kurumsal Katılımlar - İsdam, İstanbul Stratejik Düşünce ve Araştırma Merkezi

Cemalettin latiç
Bosna Hersek
1957'de Gorni Vakuf'ta doğdu. Bosna-Hersek eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç ile 3 yıl hapishanede birlikte kaldı. Mladi Müslümani teşkilatının önde gelen isimleri arasında yer aldı ve Bosna Milli Mücadelesinde önemli görevler üstlendi. Bosna Hersek milli marşını kaleme yazdı. Saraybosna İslamî Bilimler Akademisi'nde Tefsir dersleri verip, Kur'ân Dili Tefsiri hazırlıyor. Aynı zamanda Sancak Üniversitesinin Felsefe Fakültesinde Edebiyat Teorileri dersleri vermekte. 9 kitabı yayımlandı. Mehmet Akif Ersoy'un Safahat'ı ve Yunus Emre'nin Divan'ını Boşnakçaya tercüme ile meşgul oldu. Aynı zamanda bir şair olan Latiç çok yönlü kişiliğiyle tanınıyor.